Ohlédnutí za létem:
Děti si o prázdninách užívaly na příměstských táborech Moštěnky
Dohromady šest příměstských táborů pro děti se i o letošních letních prázdninách uskutečnilo v obcích mikroregionu Moštěnka. S finanční pomocí mikroregionu se konaly ve Staré Vsi, Beňově, Dřevohosticích, Křtomili a dvakrát v Bochoři. O účast na nich byl enormní zájem, všechny hlásily plnou obsazenost.
Tábory podpořila MAS - Partnerství Moštěnka, o.p.s. z evropského Operačního programu Zaměstnanost. „Chceme tímto způsobem vyjít vstříc zejména rodičům, kteří musejí chodit do zaměstnání a nemají kam děti o prázdninách umístit,“ vysvětlila koordinátorka projektu Eliška Frydrychová s tím, že projekt se zaměřuje hlavně na rodiče dětí mladšího školního věku. Organizace se ujaly školy, školky, spolky a jiné organizace.
Jaké to kde bylo?
Ve Staré Vsi se děti věnovaly výtvarnému tvoření, a to zejména v africkém duchu. Dozvěděly se o afrických zemích a poznávaly jejich zvyky a kulturu, většinu času trávily ve volné přírodě. V Beňově se kromě výtvarné tvorby také hodně sportovalo, děti chodily na výlety a navštívily zoologickou zahradu. První turnus v Bochoři se orientoval na sportovní a badatelské činnosti. Děti se seznamovaly s pravidly pobytu v přírodě, kde většinou pobývaly. Turnus provázela celotáborová hra s názvem Detektivka. Druhý turnus v Bochoři byl sportovní, jeho malí účastníci si užili celotáborovou hru Ostrov pokladů. Dřevohostický tábor se specializoval na taneční průpravu, hudební výchovu, výtvarné a rukodělné činnosti, turnus ve Křtomili zase na rozvoj výtvarných a rukodělných dovedností, děti se navíc zábavnou online formou učily základy angličtiny. Na táboře působil animátor, který zajišťoval speciální program se zaměřením na poznávání zemí světa.
Každý turnus měl kapacitu pro 25 dětí, což nebyl problém naplnit. „Z rozpočtu projektu se dětem nakoupilo vybavení, především výtvarné a sportovní potřeby, hry, trička, věci pro pobyt v přírodě, materiál pro zdravovědu a knihy,“ uvedla Eliška Frydrychová. Moštěnka podpořila pořádání táborů ve stejném rozsahu i v loňském roce. Příští rok je v plánu dalších šest turnusů.
Marie Šuláková
PR manažerka
Kontakt pro další informace:
Eliška Frydrychová
731 109 352
kancelar@mostenka
Senioři z Moštěnky si dali dostaveníčko na zámku v Dřevohosticích
Zhruba stovka seniorů z obcí mikroregionu Moštěnka se v úterý 14. září sjela na zámek do Dřevohostic, kde se pro ně uskutečnilo vůbec první Senior sympozium. Na programu byly besedy, přednášky i zdravotní poradna.
Akci uspořádal dobrovolný svazek obcí mikroregionu v rámci projektu Síť pomoci Moštěnka. Ten se ve 22 obcích na Přerovsku zaměřuje na konkrétní pomoc se znalostí konkrétního prostředí lidem, kteří pomoc potřebují, i lidem, kteří pomáhat chtějí. „Jde nám rovněž o propojování již fungujících a osvědčených institucí, spolupráci se samosprávami, inovace, které mohou udělat z venkova důstojné místo pro život a vrátí nebo založí služby, jež tady chybí,“ uvedla Markéta Poláchová Kropáčková, která má v projektu na starosti koordinaci sociálních služeb.
Na programu Senior sympozia byly duchovní i zdravotní přednášky, beseda s knězem, policejní preventistkou, se starosty, prezentace neziskových organizací zaměřených na sociální oblast. Účastníci akce rovněž navštívili poradnu zdraví, kterou zajišťovala Národní síť podpory zdraví, mnozí si nechali na místě změřit tlak, cukr či cholesterol.
„Stále platí, že senioři jsou mnohem častěji oběťmi než pachateli trestných činů. Kriminalita na seniorech je zvláště nefér především z obecného morálního úsudku,“ zaznělo na besedě s preventistkou Lenkou Vankovou z Policie ČR. Ta varovala před jednou z metod sociálního inženýrství, takzvaného vishingu (z anglického Voice phishing), která spočívá v oklamání konkrétní oběti pomocí telefonního hovoru, kdy je cílem pachatele vylákání různých informací, jež mohou být následně zneužity.
Užitečné informace zazněly také od zástupců přerovské Charity, mobilního hospice Strom života či Choryňského kláštera. Představitelé Krajského úřadu Olomouckého kraje seznámili návštěvníky sympozia například s novým projektem zaměřeným na seniorské cestování. Se skvělým ohlasem se setkala přednáška olomoucké fyzioterapeutky Lenky Fasnerové, jež ve své praxi radí lidem všech generací, jak se pomocí cvičení zbavovat bolesti. „Jsem moc ráda, že jsem dnes dala přednost této akci, přestože je venku tak krásně a mohla jsem pracovat na zahradě. Konečně jsem se dostala mezi lidi,“ ocenila jedna z účastnit, která přijela z obce Vlkoš.
Marie Šuláková
Foto: Štefan Berec